Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 08:01

Jak dbać o lakier w samochodzie?

Nieskazitelny wizerunek lakieru samochodowego jest marzeniem każdego posiadacza pojazdu. Wiele czynników środowiskowych, takich jak warunki pogodowe, remonty na jezdni czy zanieczyszczone nawierzchnie, negatywnie wpływają na powłokę lakierniczą. Kolor samochodu matowieje, pojawiają się na nim zadrapania, odpryski czy drobne ryski.  Dobry wygląd lakieru zależy od ilości i rodzajów zabiegów pielęgnacyjnych, jakie są na nim przeprowadzane. Dzięki wprowadzeniu odpowiedniej techniki dbania o karoserię można uniknąć wszelkich nieestetycznych defektów. Dowiedz się, jakie prace można przeprowadzić, aby cieszyć się idealnym wyglądem samochodu.
  • 10.03.2021 10:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak dbać o lakier w samochodzie?

 

Lakier samochodowy - dlaczego jest ważny?

Powłoka lakiernicza jest zbudowana z czterech warstw. Najgrubszą częścią jest ostatnia powłoka, czyli lakier. Jego zadaniem jest ochraniać pozostałe struktury przed szkodliwymi czynnikami. Jego odpowiednia pielęgnacja pozwala skutecznie wzmacniać jego wygląd i funkcjonalność, czyli ochraniać całkowity wygląd samochodu przed korozją, rysami, odbarwieniem posłonecznym, zmatowieniem oraz czynnikami środowiskowymi.

Zastosowanie dostępnych na rynku preparatów i przeprowadzanie zabiegów pielęgnacyjnych jak: polerowanie auta, dekontaminacja lakieru oraz zabezpieczenie karoserii pozwala utrzymać powłokę lakierniczą w jak najlepszym stanie.

Polerowanie auta - co warto wiedzieć?

Polerowanie auta jest zabiegiem, które większość kierowców uważa za typowo upiększający. Jego stosowanie przynosi jednak znacznie ważniejsze korzyści. Podczas polerowania samochodu ściągana jest najbardziej zewnętrzna warstwa, czyli lakier. Dzięki jej specjalistycznemu usunięciu, możliwe jest zredukowanie powierzchownych rys oraz odprysków. Aby nie zetrzeć głębszych warstw powłoki lakierniczej, warto oszacować, jaką grubość posiada lakier. Jeśli kierowca nie jest w stanie określić grubości, można skorzystać ze specjalnych mierników lakieru.

Kolejnym etapem pracy jest nanoszenie pasty polerskiej. Do jej nakładania wykorzystuje się specjalne pady, których grubość i twardość dobiera się do typu lakieru danego samochodu. Ręczne polerowanie samochodu jest bardzo pracochłonnym zajęciem. Dlatego też lakiernicy coraz częściej sięgają po polerki maszynowe, które skracają czas pracy.

Karoseria wypolerowanego samochodu wygląda idealnie. Wszelkie niedoskonałości są zamaskowane, a kolor jest błyszczący i posiada dawny blask. Najważniejsze jednak, że zewnętrzna warstwa jest solidnie wzmocniona, dzięki czemu ponownie jest w stanie chronić samochód przez różnego typu uszkodzeniami.

Dekontaminacja lakieru - na czym polega?

Dekontaminacja lakieru jest metodą czyszczenia samochodu, którą powinien znać każdy kierowca. Ten rodzaj mycia polega na usuwaniu wszelkich szkodliwych dla lakieru substancji z powierzchni auta, których nie jest w stanie usunąć zwykłe mycie. Najbardziej niepożądanymi substancjami są: 

  • żwir, piasek oraz pyłki, 
  • resztki owadów oraz ptasie odchody,
  • sól - po zimowych nasypie na drogi,
  • osady i wypryski z klocków hamulcowych, 
  • żywica oraz smoła,
  • ciężki do zdjęcia kurz.

Trudne do usunięcia zanieczyszczenia niweluje się właśnie za pomocą dekontaminacji. Pierwszym etapem procesu jest dokładne umycie i wysuszenie samochodu. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ znacznie lepiej widoczne są trudne do usunięcia substancje. Kolejno przechodzi się do nakładania preparatów, których działanie przypomina oddziaływanie rozpuszczalnika. Rozpuszczone zostają nawet najtrudniejsze substancje, jak smoła czy zanieczyszczenia metaliczne. Na końcu można na oczyszczony lakier nałożyć specjalną glinkę. Jej zadaniem jest zebranie ostatnich zabrudzeń.

Zabezpieczenie karoserii - jakie są najlepsze metody?

Znając odpowiednie sposoby na zabezpieczenie karoserii można sprawić, że auto wolniej będzie się brudziło, czego efektem będzie wolniejsze zużycie lakieru. Najlepsze metody zabezpieczenia karoserii to: 

  • nakładanie wosków samochodowych,
  • nakładanie powłoki polimerowej, 
  • nakładanie folii transparentnej PPF.

Woski samochodowe

Woski samochodowe są jedną z najbardziej znanych metod zabezpieczania lakieru. Na rynku można znaleźć wiele różnych rodzajów, jak woski naturalne, koloryzujące, hybrydowe czy syntetyczne. Ich dobranie zależy od konkretnych potrzeb samochodu. 

Ich nakładanie doskonale powleka lakier samochodowy, zapewniając jego ochronę. Zadaniem wosku jest ochrona koloru samochodu przed odbarwieniami posłonecznymi, pojawianiem się rys oraz przyklejaniem kurzu i brudu.  

Powłoka polimerowa

Nakładanie powłoki polimerowej jest innowacyjną metodą. Jej działanie jest zbliżone do wosku, ale jest znacznie bardziej trwałe. Cienką warstwę preparatu należy dokładnie wetrzeć w czysty i osuszony samochód. 

Jego działanie zapewnia wysoką ochronę przez zarysowaniami i działaniem słonecznym. Dodatkowym atutem są jej dobre właściwości hydrofobowe. Powłoka polimerowa, mimo wysokiej klasy ochrony, jaką zapewnia, jest dosyć tania w porównaniu do innego typu powłok.

Folia transparentna PPF

Nałożenie folii typu PPF jest najskuteczniejszą formą ochrony lakieru samochodowego. Trwałość tego typu zabezpieczenia wynosi nawet kilka lat. 

Aspekty wizualne samochodu po jej zastosowaniu są takie same jak po polerowaniu. Samochód wygląda perfekcyjnie, kolor jest pełen życia i błyszczący. Folia jest całkowicie przezroczysta i odpowiednio nałożona staje się niewidoczna.

Odpowiednie pielęgnowanie lakieru samochodowego pozwala na utrzymanie go w idealnym, nienaruszonym stanie. Pozwala uniknąć pojawiania się korozji oraz uniknąć zmatowienia koloru i zarysowań. Znając różnego typu metody pielęgnowania samochodu, warto z nich korzystać i cieszyć się pięknie prezentującym się autem.

Więcej na https://autolakiernia.olsztyn.pl/

Materiał Partnera