Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 08:21

Karta EKUZ – najważniejsze informacje

Zagraniczne wyjazdy nie są już dzisiaj niczym nadzwyczajnym i niemal każdy Polak był już poza granicami kraju w celach urlopowych, zawodowych lub edukacyjnych. W tym tekście opowiemy Ci o karcie EKUZ i najważniejszych faktach z nią związanych.
  • 25.02.2021 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Karta EKUZ – najważniejsze informacje

Jak wybrać ubezpieczenie dla dziecka?

Zanim przejdziemy do rzeczy, warto zastanowić się, jak zabezpieczyć pociechę na czas wakacji. Możliwości masz kilka, zaczynając od karty EKUZ poprzez polisę organizatora wyjazdu po ubezpieczenie turystyczne. Każde rozwiązanie jest inne i charakteryzuje się odmiennym zakresem ochrony. Dowiedz się więcej o tym, jak wybrać ubezpieczenie dla dziecka w tym poradniku: http://www.zw.com.pl/artykul/672903.html.

Czym jest karata EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia zdrowotnego to dokument, który pozwala na swobodne korzystanie z publicznej służby zdrowia w takim samym stopniu, jak obywatele danego kraju. Przywileje nie mogłyby jednak obyć się bez obowiązków. Jako posiadacz karty EKUZ jesteś zobowiązany do przestrzegania lokalnych zasad opieki medycznej. Tak więc, będąc np. we Francji, nie ominie Cię częściowe pokrycie honorarium lekarza.

Gdzie obowiązuje karta EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego obowiązuje we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Z dokumentu możesz więc skorzystać w: Austrii, Belgii, Bułgarii, na Cyprze, w Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, na Malcie, w Niemczech, Polsce, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii.

Jak wyrobić kartę EKUZ?

To bardzo proste. Wystarczy, że zgłosisz się do najbliższego oddziału NFZ i wypełnisz stosowny formularz. Jeśli z jakichś przyczyn nie chcesz lub nie możesz złożyć wniosku osobiście, zawsze pozostaje skorzystanie z tradycyjnej poczty, wiadomości e-mail lub Elektronicznej Skrzynki Podawczej w platformie ePUAP. Ważne jest to, że wyrobienie karty nic nie kosztuje, a w przypadku osobistej wizyty w oddziale NFZ na dokument będziesz czekać jedynie chwilę. Jeśli zależy Ci na czasie, to staraj się nie wnioskować o kartę bezpośrednio w sezonie letnim. Liczba oczekujących jest wtedy większa, a więc i czas oczekiwania wydłużony.

Czego nie pokrywa EKUZ?

  • EKUZ ma swoje ograniczenia i nie obejmuje:

  • planowanych zabiegów,

  • pomocy medycznej w prywatnych placówkach,

  • zabiegów dodatkowych, które nie stanowią konieczności,

  • transportu medycznego do kraju,

  • OC,

  • ratownictwa,

  • transportu zwłok.

Materiał Partnera