Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 15:15

Kredyt hipoteczny - porównywarka ofert bankowych

Czy wiesz, że kredyt hipoteczny jest jednym z najczęściej zaciąganych zobowiązań bankowych? Okazuje się, że chociaż polskie społeczeństwo stale się wzbogaca, to jednak potrzebujemy finansowego wsparcia na duże inwestycje.
  • 03.09.2020 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Kredyt hipoteczny - porównywarka ofert bankowych

 

Po co zaciąga się kredyt hipoteczny (porównanie wszystkich ofert znajdziesz na https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne )i kto ma szansę na tego rodzaju współpracę z instytucją bankową? Jak wybrać najlepszą ofertę na miarę indywidualnych potrzeb i możliwości spłaty? Szczegóły poznacie już teraz w poniższym artykule.

 

Co to jest kredyt hipoteczny?

 

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie bankowe, zaciągane w celu nabycia nieruchomości. Nazywany jest też kredytem mieszkaniowym albo kredytem na mieszkanie czy dom. Bank udziela finansowego wsparcia na nieruchomość z rynku wtórnego bądź pierwotnego, ale także na działkę pod budowę nieruchomości czy lokal usługowy.

 

Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem celowym, który cieszy się tak dużą popularnością, iż oferuje go praktycznie każdy bank komercyjny, jaki działa na terenie naszego kraju. Pamiętajmy jednocześnie, że na takie zobowiązanie nie może liczyć każdy. Aby je zdobyć, trzeba spełnić restrykcyjne warunki banków. Te mogą być różne, w zależności od prowadzonej polityki kredytowej poszczególnych instytucji. Wiadomo również, że standardy w zakresie kredytów mieszkaniowych wytyczają same przepisy polskiego prawa i normy unijne. Co warto wiedzieć, zanim zaciągnie się kredyt hipoteczny? Porównywarka Totalmoney.pl pozwoli podjąć racjonalną decyzję.

 

Kto może zaciągnąć kredyt hipoteczny?

 

Wyżej wspomniano już, że takie zobowiązanie nie jest dla każdego i dlatego warto skorzystać z narzędzia, jakim jest porównywarka. Kredyt hipoteczny będzie można wtedy dobrać idealnie, będzie elastyczny i "szyty na miarę".

Banki wyznaczają przede wszystkim warunki, jakie musi spełnić potencjalny kredytobiorca. Chodzi o zdolność kredytową, dzięki której minimalizowana jest ryzyko kredytowe, a więc ryzyko ewentualnej niewypłacalności klienta banku.

Każda instytucja bankowa, która udziela kredyt hipoteczny, generuje raport BIK, sprawdza historię kredytową, żąda zaświadczenia o zarobkach. Dopiero wtedy wydaje decyzję o możliwości udzielenia kredytu na mieszkanie. Na podstawie kalkulacji i porównań w zakresie kosztów i wpływów do comiesięcznego budżetu, bank ustala wartość możliwego do udzielenia zobowiązania. Jeśli ta jest niewystarczająca, zachodzi możliwość wzięcia kredytu wspólnie z małżonkiem, innym członkiem rodziny czy nawet osobą, z którą nie łączą nam więzy krwi.

 

Warunki, które trzeba spełnić, by dostać kredyt hipoteczny

 

Zdolność kredytowa to jeszcze nie wszystko, by otrzymać kredyt hipoteczny. Należy wskazać oczywiście daną nieruchomość, jaką dzięki środkom z banku chce się nabyć. Konieczna jest także wpłata wkładu własnego - większość instytucji żąda dzisiaj 20% całkowitej wartości nieruchomości. Właśnie dlatego przydaje się porównywarka banków. Kredyt hipoteczny może być udzielany na różnych warunkach i nie chodzi jedynie o wysokość oprocentowania. Niektóre instytucje zgadzają się obniżyć wkład własny, co dla licznych kredytobiorców jest niezwykle korzystną opcją.

 

Jak wybrać dobry kredyt hipoteczny?

 

Jeszcze do niedawna jedyną możliwością, by poznać różne oferty banków, było skorzystanie z usług doradcy kredytowego. Dzisiaj jest zupełnie inaczej, bo za pośrednictwem internetu udaje się poznać różne zobowiązania kredytowe szybko, w prosty sposób i to bez konieczności wychodzenia z domu. Dzięki nim udaje się wybrać najlepszy kredyt hipoteczny. Kalkulator porównywarka to dwa najczęściej stosowane narzędzia i warto opisać je bardziej szczegółowo.

Dobry ranking kredytów hipotecznych znajdziemy na niezależnych portalach o tematyce finansowej. To zestawienia, które uwzględniają kluczowe parametry kredytów na mieszkanie. Pod uwagę warto brać oprocentowanie, marżę, dodatkowe opłaty, takie jak prowizje za udzielenie kredytu, wkład własny, karne odsetki za zwłoki w spłacie, ale też inne warunki, jak możliwość wzięcia wakacji kredytowych w sytuacji tymczasowych problemów finansowych. Liczy się też czas trwania umowy z bankiem czy wysokość comiesięcznej raty kredytu. Dopiero wtedy potencjalny kredytobiorca poznaje aktualną sytuację na rynku zobowiązań bankowych i może podjąć decyzję o podpisaniu umowy z konkretną instytucją.

Kolejnym narzędziem jest kalkulator kredytowy. Ten jest przydatny, by oszacować wskaźnik RRSO, który mówi o całkowitych kosztach, jaki w całym okresie współpracy z bankiem poniesie kredytobiorca. Kalkulator kredytowy jest tak samo intuicyjny, wystarczy w odpowiednie rubryki wpisać konkretne wartości. Oczywiście wynik nigdy nie będzie ostateczną propozycją, a jedynie tą szacowaną, natomiast przyda się, by poznać bardziej opłacalne propozycje i móc podjąć najlepszą decyzję. Pamiętajmy, że zaciągnięcie kredytu na mieszkanie jest nierzadko największą inwestycją w życiu.

--- Artykuł sponsorowany ---