Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 11:46
Reklama

„Niewidzialne serce” chce zarabiać więcej. W policji w powietrzu wisi strajk

Pracownicy policji chcą 1 tysiąca złotych podwyżki. Rząd przedstawił swoją ofertę, którą związkowcy określili jako „żenującą”. Lada moment może się rozpocząć strajk.
„Niewidzialne serce” chce zarabiać więcej. W policji w powietrzu wisi strajk

Autor: iStock

Podziel się
Oceń

<META HTTP-EQUIV="CONTENT-TYPE" CONTENT="text/html; charset=utf-8"><META NAME="GENERATOR" CONTENT="OpenOffice 4.1.0 (Win32)"> <style type="text/css"><!-- @page { size: 21cm 29.7cm; margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } --> </style>

Pod koniec września szef MSWiA ogłosił, że strona rządowa porozumiała się z mundurowymi związkami zawodowymi i od stycznia funkcjonariusze straży pożarnej, straży granicznej i policji zaczną zarabiać po 500 złotych netto więcej. To realizacja porozumienia zawartego jeszcze w 2018 roku. Rząd ugiął się pod presją nieformalnego strajku mundurowych. W wielu miastach Polski, z dnia na dzień, zaczęło brakować policjantów. Brali zwolnienia lekarskie.

Jednocześnie walkę o podwyżki prowadzą cywilni pracownicy policji. Organizują cichy protest i np. do pracy przychodzą ubrani na czarno. Chcą zarabiać o 1 tys. złotych więcej, bo jak mówią po wielu latach w zawodzie, otrzymują co miesiąc, niewiele więcej niż wynosi płaca minimalna. „Niewidzialne serce” - tak o sobie mówią protestujący w całej Polsce. Tłumaczą, że wykonują zadania, które są niezbędne do funkcjonowania formacji.

Strona rządowa przedstawiła swoje propozycje, wśród których jest podwyżka w wysokości 165 zł brutto. Związki zawodowe reprezentujące policyjnych cywili w piśmie z odpowiedzią skomentowały, że jest to „żenująca propozycja, której się nie da zaakceptować”. Strajk mogący sparaliżować pracę komend wisi w powietrzu. Na razie związkowcy wchodzą w spór zbiorowy z komendantami, jako że oni są pracodawcami protestujących. „Mamy świadomość, że nasze żądania mają szerszy charakter i dotyczą postulatów płacowych, których pracodawcy nie są w stanie zrealizować – prawo nie daje nam jednak innego wyboru.” - tłumaczy Związek Zawodowy Pracowników Policji. Na czwartek zostało zwołane zebranie, na którym mają zapaść decyzje co do dalszych działań.


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama