Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 17:07

Jak walczyć z ubezpieczycielem, aby uzyskać należne odszkodowanie w pełnej wysokości?

  • 13.07.2018 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak walczyć z ubezpieczycielem, aby uzyskać należne odszkodowanie w pełnej wysokości?

Od pewnego czasu bardzo dużo mówi się o tym, że ubezpieczyciele zaniżają świadczenie, które jest wypłacane osobie uprawnionej. Podawane są konkretne przykłady, obrazujące formy takiego działania. Niemniej jednak, w momencie, gdy przychodzi nam walczyć o nasze prawa, pojawiają się pewne trudności. Przede wszystkim związane z kwestiami proceduralnymi. Nie wiemy, gdzie szukać pomocy, co tak naprawdę należy zrobić, aby nasze uprawnienia zostały w odpowiedni sposób uwzględnione. Bardzo często skomplikowanym zadaniem okazuje się przełożenie teorii w praktykę. Jest także druga strona medalu. W starciu z dużą firmą zawsze będziemy na z góry przegranej pozycji. Nawet jeśli wychodzimy z założenia, że potrafimy poradzić sobie sami, a napisanie odwołania wcale nie jest niczym nadzwyczajnym.

W jaki sposób napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?

Szkody komunikacyjne w dzisiejszych czasach zdarzają się nagminnie. Jeśli zostaliśmy poszkodowani w zdarzeniu drogowym, pierwszym krokiem w celu uzyskania odszkodowania jest dokonanie zgłoszenia do zakładu ubezpieczeń sprawcy. Najczęściej w tym celu wymagane jest wypełnienie formularza udostępnionego przez firmę. Należy w nim przedstawić dokładne dane dotyczące zdarzenia – informacje o kierujących pojazdami, miejscu wypadku, opisaniu w jaki sposób do niego doszło, wskazanie numeru polisy sprawcy. Następnie stopień powstałych uszkodzeń musi określić rzeczoznawca. Przygotowuje w tym celu kosztorys, w którym uwzględnia koszty naprawy. Po tych czynnościach ubezpieczyciel określa, w jakiej wysokości świadczenie chce nam wypłacić. Jeśli nie zgadzamy się z kwotą odszkodowania, sposobem wyliczenia szkody, możemy złożyć odwołanie. Należy dokładnie opisać w nim, o co wnioskujemy oraz na jakiej podstawie. Bardzo ważne jest konkretne wskazanie roszczeń. Nie wolno jest pisać, że nie odpowiada nam wysokość odszkodowania, bo chcemy otrzymać więcej pieniędzy. Należy dokładnie umotywować podstawy odwołania.  Warto jest zwrócić się do niezależnego rzeczoznawcy, który wykona kosztorys i wyceni powstałą szkodę. Niestety w tym przypadku należy liczyć się z poniesieniem dodatkowych kosztów. Taka wycena w zasadzie będzie służyć tylko nam, nie jest wiążąca dla ubezpieczyciela.

Pozew przeciwko firmie ubezpieczeniowej

Nie da się zaprzeczyć, że często jedynym sposobem uzyskania świadczenia w należnej wysokości jest wstąpienie na drogę sądową. Należy jednak mieć na względzie, że proces może kosztować nas dużo nerwów i czasu. Konieczna okazuje się również konsultacja z prawnikiem. To wszystko generuje dodatkowe koszty. Podczas postępowania, aby oszacować wysokość szkody, niezbędne będzie powołanie biegłego. Sprawa może trwać bardzo długo. Chcesz uzyskać należne odszkodowanie, ale przeraża Cię wizja postępowania przed Sądem? Skontaktuj się z profesjonalistami z AutoMobilis, którzy bezpłatnie wycenią Twoją szkodę oraz zaproponują jej odkup bądź dopłatę do odszkodowania.

 

--- Materiał partnera ---