Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 13:12

Jak zadbać o bezpieczeństwo firmy?

Bez względu na to, czy prowadzimy dużą firmę działającą na międzynarodową skalę czy też niewielkie przedsiębiorstwo zatrudniające kilkunastu pracowników, warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie jej zasobów. Jak zatroszczyć się o bezpieczeństwo firmy – jej siedziby, znajdującego się w niej sprzętu i urządzeń oraz pracowników? Podpowiadamy!
  • 10.10.2018 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak zadbać o bezpieczeństwo firmy?

W siedzibach najbogatszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie polskich przedsiębiorstw niczym zaskakującym nie są już drzwi z systemami czułymi na linie papilarne – tak, by wstęp do danego pomieszczenia miały tylko określone osoby. Oczywiście zabezpieczeń takich nie potrzebują niewielkie lokalne firmy, ale również w tym przypadku kadra zarządzająca powinna podjąć kilka podstawowych kroków zmierzających do podniesienia poziomu jej bezpieczeństwa.

Drzwi antywłamaniowe

To kwestia banalna, ale szalenie istotna! Inwestycja w porządne, antywłamaniowe drzwi – nawet w biurach znajdujących się w nowoczesnych biurowcach – to podstawa w zakresie ochrony znajdującego się wewnątrz sprzętu (komputery, telefony komórkowe, drukarki itp.), a czasem także sejfu czy kasy z pieniędzmi. Bez względu na to, co cennego znajduje się w siedzibie firmy, wszystko sprowadza się do właściwego zabezpieczenia drzwi – te zwykłe mogą zostać otwarte czy wyważone bardzo szybko i wbrew stereotypowym opiniom nie trzeba do tego specjalistycznych narzędzi, a po prostu większej siły. Dlatego wskazany jest zakup drzwi antywłamaniowych, najlepiej klasy C. Są one wzmocnione warstwą grubej blachy, specjalistycznymi zawiasami, posiadają bolce antywyważeniowe oraz wieloryglowe zamki. Dzięki temu skutecznie chronią pomieszczenie przed złodziejami.

Ochrona okien

Wielu przedsiębiorców zapomina, że nieproszeni goście mogą dostać się do biura nie tylko przez drzwi, ale również przez okna – niezależnie od tego, na którym piętrze się ono znajduje. Najprostszym, a także relatywnie najtańszym sposobem na ich zabezpieczenie są rolety antywłamaniowe – standardowe lub sterowane zdalnie (np. przy pomocy aplikacji zainstalowanej w smartfonie). Są one wykonane z bardzo wytrzymałych materiałów i montowane w taki sposób, by uniemożliwić potencjalnym złodziejom ich wyważenie. Te najnowocześniej wyposażone bywają w systemy alarmowe, które uruchamiają się w sytuacji próby włamania. Droższą alternatywą dla rolet antywłamaniowych są antywłamaniowe okna. Wykonuje się je z o wiele trwalszych materiałów, mają wzmocnione ramy oraz szyby, których nie da się zbić nawet uderzając w nie młotkiem!

Panele akustyczne w biurze

W powszechnej opinii do odpowiedniego zabezpieczenia biura wystarczy wstawienie antywłamaniowych drzwi i rolet. W wielu sytuacjach może to nie wystarczyć. Zasobami przedsiębiorstwa, które należy chronić, są bowiem nie tylko sprzęty, materiały czy pieniądze, ale także wiedza pracowników, plany rozwoju, opracowywane koncepcje i strategie itp. Dlatego warto zadbać również o właściwe wyciszenie siedziby przedsiębiorstwa (lub przynajmniej jej newralgicznych pomieszczeń, taki jak sala konferencyjna czy gabinet prezesa), tak by dźwięki rozmów, narad i konferencji były niesłyszalne dla sąsiadów, a po drugie – by wyciszyć pomieszczenie przed hałasami płynącymi z zewnątrz. Doskonałym sposobem na takie zabezpieczenie są panele akustyczne, które nie dość, że wyciszają wnętrze, to jeszcze cechują się bezpieczeństwem przeciwpożarowym (klasyfikowane są jako produkt trudnopalny), a dodatkowo – dzięki nowoczesnemu wzornictwu i kolorystyce – sprawdzają się jako element aranżacji wnętrza.

Oczywiście to tylko przykłady możliwych zabezpieczeń pomieszczeń biurowych oraz siedzib firm. Jeśli przedsiębiorstwo posiada hale produkcyjne albo magazynowe, konieczny jest system monitoringu, a także system przeciwpożarowy – tak by zapewnić maksimum bezpieczeństwa pracownikom. Nie można także zapominać o wyposażeniu firmowych komputerów w programy wirusowe, które uchronią je przed atakami hakerów, a w konsekwencji – utratą lub upublicznieniem bezcennych danych czy dostępów do firmowej poczty, kont bankowych itp.

--- Artykuł sponsorowany ---