Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 03:34

Nowoczesne metody leczenia żylaków

Żylaki kończyn dolnych są problemem dotykającym wielu osób. Dzisiaj do wyboru mamy szeroką gamę zabiegów pozwalających na ich usunięcie – skutecznych, małoinwazyjnych i pozwalających na szybką rekonwalescencję.
  • 20.03.2018 09:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Nowoczesne metody leczenia żylaków

Do powstania żylaków kończyn dolnych dochodzi na skutek przewlekłej niewydolności żylnej. Jest to stan chorobowy, w którym żyły zaczynają pracować nieprawidłowo – zastawki nie zatrzymują skutecznie krwi, powodując jej cofanie. W rezultacie dochodzi do powstania żylaków przypominających workowate, wypukłe sploty żył o kolorze sinoniebieskim.

Na powstawanie żylaków narażone są głównie:

  • kobiety, zwłaszcza w okresie ciąży
  • osoby pracujące w długotrwałej pozycji stojącej lub siedzącej
  • osoby z problemami z zaparciami
  • osoby mające w rodzinie inne osoby z żylakami
  • osoby uprawiające sporty siłowe
  • osoby z nadwagą i otyłością
  • osoby noszące w obuwiu na wysokim obcasie
  • osoby z zaburzeniami hormonalnymi

Początkowe objawy przewlekłej niewydolności żylnej prowadzącej do powstania żylaków to obrzęki, uczucie ciężkości nóg, skurcze nóg w nocy, pieczenie oraz drętwienie, a także pulsowanie kończyny. Na nodze mogą pojawić się też pajączki żylne (teleangiektazje).

Przy wystąpieniu pierwszych objawów przewlekłej niewydolności żylnej zaleca się rozpoczęcie leczenia – najczęściej w postaci kompresoterapii, która polega na noszeniu rajstop lub pończoch uciskowych. Można stosować także specjalne leki wzmacniające ścianki żył.

Jeśli jednak dojdzie już do powstawania żylaków, najskuteczniejsze są specjalistyczne zabiegi. Te prowadzone obecnie nie polegają tylko i wyłącznie na interwencjach chirurgicznych. Stosuje się również mniej inwazyjne metody leczenia, na przykład takie jak zabieg wewnątrzżylnej ablacji parą wodną – skleroterapia parowa SVS oraz zabieg klejenia żylaków.

Zabieg wewnątrzżylnej ablacji parą wodną – skleroterapia parowa SVS

To metoda polegająca na wykorzystaniu pary wodnej dostarczanej specjalnym aplikatorem do żylaka. Powoduje ona jego uszkodzenie oraz zarośnięcie po kilku miesiącach.

Zabieg wewnątrzżylnej ablacji parą wodną – skleroterapia parowa SVS jest bardzo wszechstronny i przy tym małoinwazyjny. Trwa do godziny i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Lekarz cały czas bada żylak z użyciem aparatu USG.

Dużą zaletą skleroterapii parowej jest możliwość likwidowania różnych żylaków, na przykład tych o dużej średnicy – mających nawet więcej niż 20 milimetrów, żylaków o krętym przebiegu, których nie można usuwać laserem, a także żylaków nawrotowych. Podczas jednego zabiegu można zamknąć kilka żylaków.

Po zabiegu rekonwalescencja jest szybka i pozwala pacjentowi na łatwiejszy powrót do codziennych czynności.

Zabieg wewnątrzżylnej ablacji parą wodną – skleroterapia parowa SVS można wykonać w wybranych klinikach prywatnych na terenie Polski. W województwie świętokrzyskim dostępny jest w Centrum Medycznym Plus Med.

Zabieg klejenia żylaków

To nowoczesna i skuteczna, a także szybka metoda leczenia żylaków – wykonywana w trybie ambulatoryjnym. Polega na wprowadzeniu do żyły cewnika ze specjalnym klejem pozwalającym na zamknięcie światła naczynia. Nie ma przy tym potrzeby stosowania znieczulenia, a także późniejszego noszenia wyrobów uciskowych.

Zabieg klejenia żylaków jest bardzo skuteczny w przypadku mniejszych żylaków. Daje przy tym efekt kosmetyczny – bez blizn, przebarwień oraz pozwala pacjentowi na szybki powrót do normalnej aktywności.

Zabieg ten jest oferowany również przez Centrum Medyczne Plus Me (www.plusmed.info.pl/zabieg-klejenia-zylakow/)

--- Artykuł sponsorowany ---