Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 12:18

Kredyt czy pożyczka? Co wybrać?

Pożyczki pozabankowe stają się coraz lepszą alternatywą dla kredytów. Które z tych rozwiązań będzie w danym przypadku lepsze?
  • 14.08.2018 08:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Kredyt czy pożyczka? Co wybrać?

Polska należy do krajów, w których kredyty i pożyczki cieszą się największą popularnością. Według statystyk z tego typu produktów finansowych korzysta blisko połowa naszych rodaków. Oczywiście nie dzieje się tak bez powodu. Chcemy żyć na poziomie naszych sąsiadów z zachodu, jednak często nie mamy wystarczających środków. By załatać dziurę w budżecie, decydujemy się więc na pożyczenie pieniędzy od instytucji finansowych.

Wybierając takie rozwiązanie, musimy wybrać między ofertą banków i firm z sektora pozabankowe. Oba mają swoje wady i zalety i sprawdzą się w innych sytuacjach. Warto je omówić tym bardziej, że wśród produktów firm pożyczkowych znajdziemy także podobne do kredytów pożyczki ratalne.

Pożyczki pozabankowe

Pożyczki ratalne są regulowane przepisami Ustawy o kredycie konsumenckim. W tym przypadku pożyczkobiorca nie musi podawać celu finansowania, dowolnie dysponując pożyczoną kwotą. Obowiązkiem pożyczkodawcy jest zaś poinformowanie klienta o wszystkich kosztach poniesionych w związku z podpisaniem umowy. Pożyczki tego typu mogą być przyznawane przez różne instytucje, o ile te spełnią wymagania zawarte w ustawie. Wśród nich znajdują się również banki. Więcej informacji o pożczkach ratalnych czeka na http://www.finanovacash.pl/pozyczki-na-raty-przez-internet-sprawdz-jakie-masz-mozliwosci/.

Zaletą pożyczek są wymagania niższe niż w przypadku kredytów udzielanych na podstawie przepisów Prawa bankowego. Choć trudności z uzyskaniem finansowania będą miały osoby zadłużone i bez regularnych dochodów, to problemem nie okaże się zatrudnienie za umowę cywilno-prawną lub stosunkowo niskie dochody. Niewielkie wymagania upraszczają też procedurę rozpatrywania wniosku, która w niektórych firm trwa tylko kilkanaście minut.

Na każdą beczkę miodu przypada jednak łyżka dziegciu. Pożyczki mają też wady, wśród których najważniejsze okazują się wyższe od kredytów koszty. Nie są one jednak wynikiem złej woli pożyczkodawców. Ci bowiem w ten sposób minimalizują ryzyko nieoddania części lub całości pożyczonej kwoty.

Kredyty bankowe

Tego typu finansowania mogą udzielać tylko banki. Kredyty podlegają regulacji prawnej na gruncie Prawa bankowego. Ten akt prawny wymaga jasnego określenia celu finansowania. Umowa kredytowa koniecznie musi też być sporządzona na piśmie. Zawarta w formie elektronicznej lub ustnej jest po prostu nieważna. Kredyty bankowe ponadto zawsze są odpłatne.

Prawo bankowe nakłada na banki obowiązek sprawdzenia zdolności kredytowej wnioskodawcy, a większość z nich jest bardzo rygorystyczna przy ocenie swoich klientów. Oznacza to, że ci z nich, którzy nie spełniają wymagań (są to między innymi umowa o pracę, odpowiednio wysokie dochody, pewność zatrudnienia i dobra historia), po prostu nie otrzymają finansowania. Ma to też wpływ na przebieg procedury przyznawania kredytu, która jest dość długa i skomplikowana.

Zaletą kredytów bankowych są zaś stosunkowo niskie koszty. Duże wymagania stawiane wobec klientów sprawiają, że udzielanie finansowania jest dla banku mniej niebezpieczne. Dzięki temu kredytodawca nie musi rekompensować sobie ryzyka większymi opłatami.

--- Artykuł sponsorowany ---