Zabytkowy samochód to obowiązki czy przywileje?

  • 2.10.2017, 09:42 (aktualizacja 02.10.2017 17:37)
  • Grupa Tipmedia
Zabytkowy samochód to obowiązki czy przywileje?
Zabytkowe samochody poruszające się po naszych drogach przyciągają zazdrosny wzrok przechodniów. Nie ma się co dziwić, ponieważ często robią naprawdę ogromne wrażenie. Właściciele takich pojazdów jednak wkładają wiele wysiłku i funduszy w to, aby przywrócić im pierwotny blask. Samochód ten to przywilej, czy może same obowiązki?

Z czym wiąże się posiadanie zabytkowego auta?

Nie da się ukryć, że posiadanie takiego pojazdu to ogromna frajda, szczególnie gdy można wyjechać nim na drogę, aby nacieszyć się jego niesamowitym klimatem. Natomiast również dużą satysfakcją jest praca nad samochodem, który z miesiąca na miesiąc i z roku na rok, prezentuje się coraz lepiej. Jednak pięknie wyglądający wóz to efekt włożonego wysiłku w to, żeby doprowadzić go do jak najlepszego stanu. Nie da się oczywiście nie wspomnieć o dużych wydatkach, z jakimi jest związana tego typu pasja, bo właśnie w kategorii pasji należy takie zajęcie opisywać. A przecież są jeszcze inne kwestie, o jakich należy wiedzieć?

Właściciel kontra konserwator zabytków

Właściciel zabytkowego auta, które oficjalnie za takie zostało uznane, musi się liczyć z tym, że nie on jeden o nim decyduje. W sytuacji, gdy wóz figuruje w centralnej ewidencji dóbr kultury, to konserwator zabytków ma również wiele do powiedzenia. Bez jego zgody bowiem nie można dokonywać żadnym poważniejszych przeróbek, czy używać samochodu w celach zarobkowych. A przecież użyczanie go na ślub jest całkiem dobrym źródłem dochodów dla niektórych właścicieli tego typu aut. Konsultować także należy zmianę koloru nadwozia, jak też informować o chęci ewentualnej sprzedaży.

Korzystne warunki ubezpieczenia

Natomiast są też dobre strony, oprócz oczywiście wspomnianej satysfakcji. Mianowicie nie jest obowiązkiem wykupienie ubezpieczenia takiego samochodu. Po prostu, jeśli nie jeździmy nim stale, a tak zazwyczaj jest, to OC nie jest wymagane. Dopiero gdy korzystamy z pojazdu, to musimy pomyśleć o polisie Classic Car Insurance. Jednak nawet wtedy nie trzeba zawierać umowy na cały rok, lecz na zdecydowanie krótszy okres. Z reguły jest to minimum miesiąc. Dlatego w sytuacji, kiedy planujemy wyjechać na drogę, wtedy płacimy za OC.

Jak widać, posiadanie zabytkowego pojazdu ma swoje dobre strony, lecz również wiąże się z koniecznością wypełnienia konkretnych obowiązków. Trzeba też powiedzieć, że gdyby nie dawało to tak dużej satysfakcji, to na pewno nie byłoby tak wielu właścicieli tych wyjątkowych samochodów. Natomiast każdy musi zdecydować samodzielnie, czy taka sytuacja mu odpowiada.

 

 

Artykuł sponsorowany

Grupa Tipmedia
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe